Dni wolne od pracy w 2023 roku – zaplanuj wakacje z wyprzedzeniem

Już teraz warto zacząć planować swój urlop na rok 2023, gdyż będzie on obfitował w wiele dni wolnych od pracy. W tym artykule przedstawimy kalendarz dni wolnych od pracy na rok 2023 oraz najlepsze okazje do dłuższego wypoczynku.

Dni wolne od pracy w 2023 roku – kalendarz

W roku 2023 będzie aż 115 dni wolnych od pracy, co stanowi ponad 1/3 całego roku. Najwięcej dni wolnych przypada na marzec, gdzie zaledwie 23 dni to dni robocze. Najmniej dni pracujących przypada na kwiecień i grudzień – po 19 dni roboczych.

Poniżej przedstawiamy kalendarz dni wolnych od pracy na rok 2023:

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
  • 9-10 kwietnia – Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
  • 8 czerwca – Boże Ciało
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 i 11 listopada – Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości
  • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie

Warto zaznaczyć, że jedyne święto wolne od pracy w 2023 roku wypadające w sobotę to Narodowe Święto Niepodległości. Pracodawca jest zobowiązany do przydzielenia pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy, jeśli święto przypada w dniu roboczym (sobota jest dniem roboczym). Jednakże, gdy święto przypada w niedzielę, pracownicy nie mają prawa do dodatkowego dnia wolnego.

Najlepsze okazje do dłuższego wypoczynku w 2023 roku

Marzec jest miesiącem, gdzie będzie najwięcej dni wolnych od pracy. Jednakże, jeśli chodzi o dłuższe wakacje, warto zwrócić uwagę na kilka innych okazji.

Dni wolne od pracy Styczeń 2023 r.

Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia w piątek, to idealna okazja do zrobienia sobie dłuższego weekendu. Poniedziałek, 9 stycznia, jest dniem roboczym, jednakże już w sobotę, 7 stycznia, można zacząć odpoczywać.

Dni wolne od pracy Maj 2023 r.

Majówka to tradycyjnie czas, gdy większość z nas decyduje się na krótki wyjazd za miasto. W tym roku mamy do czynienia z wyjątkowo długim weekendem – od 28 kwietnia do 3 maja, gdyż 1 i 3 maja to dni wolne od pracy.

Dni wolne od pracy Czerwiec 2023 r.

Boże Ciało przypada w czwartek 8 czerwca, co oznacza, że jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu, to będziemy mieli wolne aż przez cztery dni. Jest to dobry czas, aby wyjechać na krótkie wakacje i odpocząć od codziennych obowiązków.

Dni ustawowo wolne od pracy a turystyka

Dni wolne od pracy to czas, który możemy wykorzystać na odpoczynek i podróże. Szczególnie majówka oraz Boże Ciało to czas, kiedy większość Polaków decyduje się na wyjazdy. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie ceny noclegów i biletów lotniczych mogą być wyższe niż w innych okresach. Dlatego, jeśli planujemy wyjazd w popularnych terminach, warto zarezerwować noclegi i bilety z wyprzedzeniem.

Dni wolne od pracy – FAQ

Czy pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy w przypadku, gdy święto przypada w sobotę?

Tak, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy.

Czy pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy w przypadku, gdy święto przypada w niedzielę?

Nie, pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny od pracy w przypadku, gdy święto przypada w niedzielę.

Jakie są najlepsze okazje do dłuższego wypoczynku w roku 2023?

Najlepsze okazje do dłuższego wypoczynku to: styczniowe Święto Trzech Króli, majowa majówka, czerwcowe Boże Ciało oraz listopadowe Wszystkich Świętych.