Niedziele handlowe w 2023 roku – czy niedziela jest handlowa? 

Wprowadzona w 2018 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta budzi wiele kontrowersji w Polsce. Z jednej strony chroni prawa pracowników, którzy wreszcie mają możliwość odpoczynku w weekendy, ale z drugiej strony ogranicza swobodę handlu. W 2023 roku przewidziano tylko siedem niedziel handlowych, a sklepy będą musiały przestrzegać zakazu handlu w pozostałe niedziele i wybrane święta, takie jak Nowy Rok czy Wielkanoc.

Niedziela – dzień wolny dla pracowników handlowych

Od kiedy w życie weszła ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, pracownicy sklepów mają prawo do jednego wolnego dnia w tygodniu, który zazwyczaj przypada w weekendy. Chociaż nie wszyscy handlowcy są zadowoleni z tej sytuacji, to wreszcie mogą cieszyć się wolnymi niedzielami i świętami wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Niedziele handlowe w 2023 roku – kalendarz

W 2023 roku mamy siedem niedziel handlowych:

  • 29 stycznia, 
  • 2 kwietnia (Niedziela handlowa przed Świętami Wielkanocnymi), 
  • 30 kwietnia, 
  • 25 czerwca, 
  • 27 sierpnia, 
  • 17 grudnia (Niedziela handlowa przed Świętami Bożego Narodzenia),
  • 24 grudnia (Niedziela handlowa przed Świętami Bożego Narodzenia),. 

Zakaz handlu w wybrane dni 2023 roku

W 2023 roku sklepy nie będą mogły być otwarte w pozostałe niedziele i wybrane święta, takie jak Nowy Rok czy Wielkanoc. Ustawa zakazuje pracy w sklepach w niedziele i święta, ale istnieją miejsca zwolnione z zakazu handlu, należą do nich stacje paliw, apteki, placówki handlowe z kwiatami, ale także z prasą, tytoniem oraz biletami, placówki pocztowe, placówki handlowe powiązane z sektorami kultury, sportu, turystyki, wypoczynku. Zezwolenie na pracę w niedziele niehandlowe mają także stoiska na festynach, piekarnie, cukiernie i lodziarnie.

Franczyzowe sklepy otwarte w niedziele handlowe

Sklepy w ramach sieci franczyzowych np. Żabka, mogą być otwarte w niedzielę pod warunkiem, że pracuje w nich właściciel, a nie pracownicy. To rozwiązanie pozwala na zachowanie pewnej elastyczności w handlu, a jednocześnie zapewnia, że sklepy są prowadzone przez osoby zainteresowane ich sukcesem i mające w nich osobisty udział finansowy.

Konsekwencje łamania zakazu handlu w niedzielę

Za łamanie zakazu handlu można otrzymać karę grzywny lub ograniczenia wolności. W związku z tym, że ustawa wprowadzająca ograniczenie handlu w niedziele i święta jest stosunkowo nowa, to wciąż nie wszystkie sklepy zdają sobie sprawę z konsekwencji łamania prawa. Dlatego też, ważne jest, aby właściciele sklepów i ich pracownicy mieli wiedzę na temat zasad funkcjonowania tej ustawy.

Niedziela handlowa – perspektywy na przyszłość

W kolejnych dwóch latach, czyli w 2024 i 2025 roku ilość niedziel handlowych będzie analogiczna jak w 2023 roku. Sklepy muszą dostosować swoje strategie biznesowe do nowych warunków. Warto zwrócić uwagę, że w miastach, gdzie wiele osób pracuje w handlu, szczególnie w miejscowościach turystycznych, zakaz handlu w niedziele i święta może mieć duże znaczenie dla funkcjonowania miasta i zadowolenia jego mieszkańców.

Niedziela handlowa – FAQ

Dlaczego wprowadzono ograniczenie handlu w niedziele i święta?

Ograniczenie handlu w niedziele i święta ma na celu poprawę jakości życia pracowników handlowych, którzy wreszcie mają możliwość odpoczynku w weekendy.

Czy wszystkie sklepy są objęte zakazem handlu w niedziele i święta?

Nie, istnieją placówki zwolnione z zakazu handlu, takie jak stacje paliw płynnych, apteki, czy wybrane placówki handlowe z określonym profilem sprzedawanego asortymentu.

Jakie są konsekwencje łamania zakazu handlu?

Za łamanie zakazu handlu można otrzymać karę grzywny lub ograniczenia wolności.

Czy Żabki mogą być otwarte w niedziele?

Tak, franczyzowe sklepy, do których należy Żabka,  mogą być otwarte w niedzielę pod warunkiem, że pracuje w nich właściciel, a nie pracownicy.