Ile dni do wiosny?

Kiedy zacznie się wiosna? Zobacz za ile dni skończy się zima.


Dzisiejsza data: 23-07-2024

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej: 20-03-2025

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej: 21-03-2025

Do wiosny zostało 240 dni.

mito

240 dni to 34 tygodnie.

Astonomiczna wiosna trwa do 21-06-2024 r.

Pierwszy dzień wiosny - ile zostało?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, to data, na którą czeka wiele osób. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, natomiast wiosna kalendarzowa dzień później - 21 marca. Odliczanie dni do wiosny towarzyszy wszystkim, którzy wyczekują dłuższego dnia i wyższej temperatury. Ta pora roku kojarzy nam się także z zazielenieniem krajobrazu - drzewa stają się zielone, wszystko wokół kwitnie i wiele zwierząt budzi się do życia.

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej, to także data znana jako równonoc wiosenna. Nazwa pochodzi od tego, że noc i dzień trwają tyle samo, po tym dniu noc staje się krótsza, a słońce mocniej oświetla naszą półkulę. To odczuwalna zmiana po mroźnej zimie, podczas której przyroda budzi się do życia.

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej - wyjątkowa data

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, to także dzień wagarowicza. Wagary jednak odchodzą w zapomnienie, gdyż wiele szkół organizuje wtedy wycieczki dla swoich uczniów. To idealny dzień na spacer i spotkanie z przyrodą. W ostatnich latach zdarzało się, że wiosnę witamy ze śniegiem, gdyż śnieżne dni przesunęły się z końca, na początek roku.

Wiosnę kalendarzową witamy także w inny sposób, jest to tzw. topienie Marzanny - słowiańskiej bogini zimy i śmierci. Jest to jednak obrządek, który staje się coraz mniej popularny ze względu na trend ekologiczny, którym kieruje się coraz więcej osób.

Wiosna astronomiczna - za ile dni się zacznie?

Wiosna zaczyna się w momencie równonocy wiosennej, jest to data ruchoma, która najczęściej różni się od wiosny kalendarzowej jednym dniem. Ruchoma jest także godzina, w której słońce przechodzi w tę fazę.

Początek wiosny sprzyja lepszemu nastrojowi, który często pogarsza się podczas długich, zimowych wieczorów. Wszystko wokół nas się zieleni, a ptaki zaczynają swój śpiew - to wszystko sprawia, że człowiek od razu czuje się lepiej. Wiosna trwa do przesilenia letniego, którego data wypada na 21 czerwca 2023r.