Kalkulator snu

Kalkulator snu wskaże Ci optymalną porę na położenie się do spania lub na pobudkę, żeby wstać wypoczętym. Wykorzystaj optymalną ilość cyklów snu zgodnie z założeniami snu polifazowego:

mito

Wybierz sposób wyliczenia odpowiedniego czasu snu:

Licznik snu - o której iść spać, żeby się wyspać?

Kalkulator snu polifazowego pozwala na zoptymalizowany i efektywny sen. Wielu dorosłym zdarza się spać ponad dziesięć godzin, a i tak po obudzeniu nie czują się wypoczęci. Problem wynika z wybudzenia się w innej fazie snu niż faza snu lekkiego. Czas potrzebny na regenerację zależy od długości snu, ale wiedząc, o której się obudzić możemy spać krócej bez niedoboru snu.

Cykl snu trwa około 90 minut, ale może być nieco dłuższy w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Po pierwszym cyklu, rozpoczyna się faza snu REM, która trwa około 10 minut, każda kolejna jest dłuższa, a ostatnia może być nawet godzinna.

Nasz kalkulator snu wskazuje konkretne przedziały czasowe snu lekkiego, na podstawie zalecanych cykli w zależności od wieku. Pamiętaj, że czas zasypiania trwa od 5 do 20 minut, ale nietypowe godziny mogą go wydłużyć.

Kalkulator faz snu - prawidłowy sen w zasięgu ręki

Kalkulator faz snu to internetowe narzędzie, które zarekomenduje odpowiednią ilość snu w ciągu nocy. Podobnie jak brak, tak wydłużona długość snu, może wpłynąć na spowolnienie reakcji, spadek koncentracji czy powodować bóle głowy, dlatego tak ważne jest obudzenie podczas snu płytkiego - dzięki temu możemy obudzić się pełni energii. Stosowanie kalkulatora snu wpłynie korzystnie na jakość snu, a to na lepsze samopoczucie i jakość życia. Sprawdź na własnym przykładzie jak sen zmienia tryb życia i przyczynia się do dobrego samopoczucia.

Fazy snu - od snu płytkiego do REM

Na nocny wypoczynek wpływa przede wszystkim optymalny czas snu. Przerwanie snu podczas właściwej fazy jest tak samo ważny jak poprawny rytm zasypiania. Cykle snu, które są podstawową miarą zapotrzebowania na sen trwają od 90 do 110 minut i definiują ile powinien trwać nocny wypoczynek - najwięcej snu potrzebują noworodki. Każdy cykl składa się z faz płytkiego i głębokiego snu oraz fazy REM, w której najczęściej pojawiają się marzenia senne. Kalkulator snu online pokaże Ci, że można uzyskać zdrowy sen mając na uwadze godziny zasypiania i wcale nie oznacza to, że trzeba długo spać.

Istnieją cztery główne fazy snu, które następują po sobie w cykliczny sposób:

 • Faza snu nREM (non-Rapid Eye Movement) - jest to faza snu lekkiego, kiedy mózg jest w stanie półsnu. W tej fazie człowiek może być łatwo wybudzony i ma skłonność do marzeń sennych,
 • Faza snu REM (Rapid Eye Movement) - jest to faza snu głębokiego, kiedy mózg jest w stanie intensywnego marzenia sennego. W tej fazie człowiek znacznie trudniej obudzić człowieka, towarzyszy jej także skłonność do ruchów gałek ocznych,
 • Faza snu N1 - jest to pierwsza faza snu nREM, jest to faza snu lekkiego,
 • Faza snu N2 - jest to druga faza snu nREM, jest to faza snu lekkiego, ale już głębszego niż pierwsza,
 • Faza snu N3 - jest to trzecia faza snu nREM, jest to faza snu głębokiego.

Sen polifazowy to sen składający się z kilku różnych faz snu, które następują po sobie w różnych porach nocy. Można go uzyskać poprzez zmianę godzin snu, dzięki czemu można skrócić czas potrzebny na sen oraz zwiększyć jego jakość.

Kolejność faz w ramach cyklu snu, to:

 • Faza 1 (sen lekki),
 • Faza 2 (sen głęboki),
 • Faza 3 (sen głęboki),
 • Faza 4 (sen głęboki),
 • Faza 3 (sen głęboki),
 • Faza 2 (sen głęboki),
 • Faza 1 (sen lekki),
 • Faza REM (sen lekki).

Kalkulator snu online - ile powinienem spać?

Internetowy kalkulator snu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić jakość snu. Planowanie snu, należy stosować przez dłuższy czas, chcąc pójść spać, należy unikać ciężkostrawnych posiłków. W naszym narzędziu bez znajomości faz snu możemy zaplanować, o której godzinie powinniśmy zasnąć lub wstać, żeby uniknąć pobudki w niewłaściwej fazie snu. Temat faz snu pozwoli oszacować jaka jest potrzeba snu i jak długi sen powinien to być. Po podaniu godziny i wieku, otrzymamy podpowiedź, o której się obudzić lub pójść spać, żeby trafić w sen płytki.

Znajomość faz snu może być niewystarczająca dla osób, które mają zaburzenia snu. Niedobór nocnego wypoczynku przez długi okres czasu wpływa niekorzystnie na komfort życia, w takim przypadku, należy skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli już wiesz ja działa kalkulator snu, to zadbaj o przebieg faz snu i swoje zapotrzebowanie na sen.